Kwiaty balkonowe

FruktoVit PLUS nawóz jesienny uniwersalny

FruktoVit PLUS nawóz jesienny uniwersalny zawiera składniki mineralne, które zaspokajają zapotrzebowanie pokarmowe roślin jesienią oraz zapewniają lepszy start już od wczesnej wiosny. Stosowanie nawożenia jesiennego korzystnie wpływa na gospodarkę wodną roślin oraz przyczynia się do ich lepszego przezimowania. Może być stosowany do posypowego nawożenia roślin wieloletnich oraz przygotowania podłoża pod przyszłoroczne zasiewy i nasadzenia.

 

 

Regularne stosowanie nawozu zapewnia: 

  • lepszy start już od wczesnej wiosny
  • ładny wygląd do póznej jesieni
  • większą odporność na choroby i wymarzanie

Sposób stosowania:

Rośliny wieloletnie

Jesienne nawożenie roślin wieloletnich (drzewa, krzewy, byliny, rośliny cebulowe).

sierpień                                                    
30-40  g/m2                                                             

Nawóz należy rozsypać równomiernie wokół roślin, wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlać. 

Uzupełnienie składników pokarmowych po zebraniu plonów

W celu dostarczenia składników pokarmowych po zebraniu plonów i przygotowania gleby,  
nawóz zastosować jednorazowo w dawce 30-40 g/m.

sierpień /wrzesień                            
30-40  g/m2                                                             

Nawóz należy równomiernie rozsypać na całej powierzchni, następnie przekopać  glebę, nie grabić (pozostawić tzw. „ostrą skibę”).  Jeżeli nawóz nie został zastosowany jesienią,  można go zastosować wczesną wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji, aby zapewnić roślinom dostępność składników pokarmowych już od pierwszych dni wzrostu. 

Zaleca się rozsypać nawóz równomiernie. Jeżeli w najbliższych godzinach po nawożeniu nie jest spodziewany deszcz, należy rośliny obficie podlać. 

Termin stosowania:

Rośliny wieloletnie:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Uzupełnienie składników pokarmowych po zebraniu plonów:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Skład nawozu:

NAWÓZ WE
Nawóz NPK (MgO)
3,2 - 8,0 – 9,5 (6,0) z borem, żelazem 

Skład nawozu: • 3,2% (N) azot całkowity • 3,2% (N) azot amidowy •8,0% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w kwasach mineralnych • 9,5% (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie •6,0% (MgO) tlenek magnezu całkowity • 0,03% (Fe) żelazo całkowite •0,015% (B) bor całkowity.

Nawóz NPK zawierajacy fosforyt miękki.

Pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja roślin wymaga od nas dbania o ich wygląd. Skutecznym zabiegiem w przypadku niektórych roślin jest usuwanie wierzchołków pędu głównego, pobudzającego roślinę do wytwarzania bocznych pędów, dzięki czemu uzyskuje ona krzaczasty pokrój. Ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten pozwala zachować ładny wygląd roślin oraz porządek w pojemniku. Dodatkowo nie dopuszcza do wytworzenia nasion, kierując całą energię rośliny na wytworzenie nowych kwiatów.

Choroby i szkodniki roślin to duży problem domowych ogrodników. Co prawda rośliny jednoroczne są na nie mniej narażone, a nawet jeśli zachorują to stosunkowo łatwo pozbyć się problemu, usuwając chorą roślinę i zastępując nową. Oczywiście w ostateczności. Aby uniknąć szkodników i zakażeń roślin trzeba zapobiegać od samego początku. Nie kupujmy więc roślin z wyraźnymi oznakami uszkodzeń lub chorób. Odrzućmy również te, które nie mają oznak choroby, ale są małe i słabe, ponieważ będą one bardziej podatne na zakażenia. Dobrym sposobem uniknięcia chorób i szkodników jest uprawa mieszana, tzn. zróżnicowana pod względem doboru gatunków roślin. Ostatecznością jest stosowanie środków ochrony roślin. Należy wtedy postępować ściśle według wskazań producenta. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że rośliny jednoroczne, zainfekowane chorobą nawet po takich zabiegach często nie odzyskują dobrego wyglądu i nadal szpecą balkon.

Nawożenie

Składniki pokarmowe z podłoża są zużywane przez rośliny oraz wypłukiwane przez przepływającą wodę. Nawozy sypkie można rozrzucić na powierzchni ziemi wokół rośliny uważając, aby nie sypać ich na liście. Znacznie prostsze jednak jest stosowanie nawozów w płynie i szybsze w działaniu. Wystarczy podczas podlewania, dodać odpowiednią ilość nawozu do wody. Rośliny w pojemnikach najlepiej zasilać jest raz w tygodniu specjalistycznymi nawozami Florivit pod konkretne rośliny lub grupy roślin:

  • Florovit nawóz rozpuszczalny do kwiatów balkonowych przeznaczony do doglebowego dokarmiania kwitnących roślin balkonowych. Gwarantuje prawidłowy wzrost, zdrowy wygląd oraz długie i obfite kwitnienie.

  • Florovit nawóz do kwiatów domowych i balkonowych przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów kwiatów domowych i balkonowych. Gwarantuje prawidłowy wzrost i ładne wybarwienie roślin. 
  • Florovit nawóz do surfinii przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów surfinii, kaskadii oraz petunii. Gwarantuje ładne wybarwienie liści i kwiatów oraz obfite kwitnienie roślin.

  • Florovit nawóz do pelargonii przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów pelargonii oraz innych roślin balkonowych (np. petunie, fuksje, werbeny, aksamitki, złocienie). Zapewnia obfite kwitnienie roślin od wiosny do jesieni.

  • Florovit nawóz do powojników i innych kwitnących pnączy przeznaczony do doglebowego dokarmiania powojników (clematis), wiciokrzewów (lonicera), glicynii (wisteria) i innych kwitnących pnączy. Przyspiesza rozwój pąków kwiatowych, zwiększa intensywność wybarwienia liści i kwiatów oraz zapewnia zdrowy wygląd roślin.

  • Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny do pelargonii zawiera naturalne substancje humusowe, dzięki czemu zwiększa żyzność gleby i odbudowuje właściwą dla roślin strukturę gleby, poprawiając tym samym jej jakość. Zapewnia również prawidłowy wzrost oraz długie i obfite kwitnienie.

  • Florovit nawóz do datur (bieluń) przeznaczony jest do doglebowego dokarmiania wszystkich odmian datur (bieluń). Przyspiesza rozwój pąków kwiatowych, zwiększa intensywność wybarwienia liści i kwiatów oraz zapewnia obfite kwitnienie.

  • Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny do roślin kwitnących przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów roślin kwitnących. Zawiera naturalne substancje humusowe sprawiające, że swoim działaniem na rośliny i glebę przypomina kompost lub obornik. Substancje te przyczyniają się do lepszego wzrostu i rozwoju korzeni oraz skutecznego pobierania z gleby wody i substancji pokarmowych. Gwarantuje roślinom intensywny wzrost i wybarwienie liści i kwiatów oraz długie i obfite kwitnienie. 

  • Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny uniwersalny dzięki zawartości naturalnych substancji humusowych zwiększa żyzność gleby oraz odbudowuje właściwą dla roślin strukturę gleby. Zapewnia prawidłowy wzrost i piękny wygląd roślinom oraz intensywne wybarwienie liści i kwiatów

Nawadnianie

Rośliny balkonowe wymagają większej uwagi i częstszego podlewania niż rośliny rosnące w gruncie, zwłaszcza w okresie gorącej i wietrznej pogody. Ziemia w pojemnikach szybko wysycha, a gęsto posadzone rośliny zużywają duże ilości składników pokarmowych. W czasie wysokich temperatur trzeba je podlewać 2 a nawet 3 razy dziennie. Rośliny najlepiej jest podlewać konewką zakończoną dyszą rozpylającą strumień wody na drobne krople. Podłoże musi być dokładnie nawilżone. Jeżeli zdarzy się, że ziemia w pojemniku przeschnie, trudno jest ją wtedy nawilżyć, gdyż wodanie jest absorbowana przez podłoże. Aby bryła korzeniowa nasiąkła trzeba ją podlewać bardzo powoli. Rośliny w pojemnikach trzeba podlewać także po deszczu, ponieważ woda często spływa po liściach nie nawilżając podłoża. Częstotliwość podlewania można ograniczyć dodając do podłoża zeolit. W celu ograniczenia parowania wody z podłoża można również na powierzchni rozłożyć warstwę ozdobnych kamieni lub szklanych kulek.

Sadzenie

Sklepy i centra ogrodnicze oferują nam ogromny asortyment pojemników, w których możemy zasadzić nasze rośliny. Pomogą nam one zaaranżować balkon w stylu jaki preferujemy i nadać indywidualny klimat miejscu. W wyborze, oprócz walorów dekoracyjnych, uwzględnijmy koniecznie by pojemnik był odpowiedniej wielkości oraz z jakiego materiału jest wykonany.

Sadząc rośliny  pamiętajmy aby pojemniki były odpowiedniej wielkości. Wszystkie pojemniki, w których planujemy posadzić rośliny powinny posiadać w dnie otwory, które odprowadzą nadmiar wody. Umożliwi to roślinom lepsze napowietrzenie korzeni i zapobiegnie ich gniciu.

Dostępne pojemniki wykonane są najczęściej z plastiku, ceramiki, drewna lub metalu. Wszystkie  z  nich mają swoje zalety i wady. Ostrożnie należy stosować donice metalowe, które postawione w  pełnym słońcu mogą nagrzać się do wysokich temperatur i udusić rośliny. Plastik jest materiałem dość tanim i generalnie nie ma większych wad, choć nie jest przepuszczalny dla powietrza. Najlepszym wydaje się być ceramika, ponieważ jest porowata i przepuszcza powietrze. Minusem jest fakt, że nie jest najłatwiejsza w dezynfekcji.  Duże donice betonowe są ciężkie i należy uważać by wypełnione ziemią nie przekroczyły dopuszczalnego obciążenia balkonu. Drewniane i wiklinowe pojemniki powinno wyłożyć się folią ogrodniczą aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża (nie zapomnijmy jednak o otworach w dnie).

Po wyborze pojemnika, przechodzimy do etapu sadzenia roślin. Na dnie pojemnika oprócz otworów powinniśmy zadbać o wykonanie kilkucentymetrowej warstwy drenującej, która ułatwi odprowadzenie nadmiaru wody.  W tym celu możemy wysypać żwir, keramzyt lub potłuczoną ceramikę.

Do uprawy można użyć zwykłej ziemi kompostowej albo specjalnego podłoża do uprawy roślin w pojemnikach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy podłoże zawiera zeolit, który wchłania nadmiar wilgoci i ograniczy częstotliwość podlewania. W miarę wysychania, woda z zeolitu zostaje zwrócona do podłoża i pobierana przez rośliny. Zapewnijmy również roślinie odpowiednią głębokość warstwy glebowej (idealnie by miała minimum ok. 50 cm głębokości).

Sadząc roślinę należy delikatnie wyjąć ją z osłonki, umieścić w pojemniku i przysypać ziemią. Następnie ostrożnie ale mocno ucisnąć, na koniec obficie podlać roślinę.

1 | 2 | 3 | 4 | [ 5 ] | 6