Trawnik

Wapnowanie

Wapnowanie zobojętnia odczyn gleby, poprawia jej strukturę oraz wpływa na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Trawa najlepiej rośnie na glebie o odczynie lekko kwaśnym – pH od 5,5 do 6,5. Przy zbyt niskiej wartości pH gleba jest zbyt kwaśna, a oznaką braku wapnia są słabe, wiotkie i rzadko rosnące źdźbła oraz obecność mchu. Dodatkowo przy zbyt  kwaśnym odczynie fosfor który jest jednym z podstawowych składników pokarmowych przechodzi w związki trudno przyswajalne dla roślin. Kwasowość gleby możemy zmierzyć we własnym zakresie przy pomocy kwasomierzy dostępnych w sklepach ogrodniczych.

W przypadku gleb zbyt kwaśnych powinniśmy wykonać zabieg wapnowania (nie wapno budowlane!), stosując Florovit wapno do trawników z mchem lub Dolomit.

Zakładając trawnik należy ok. 2-3 tygodni przed zasiewem przygotowaną glebę przekopać i pozostawić, aby się uleżała. Przed siewem po raz ostatni wyrównać i oczyścić ostatecznie z drobnych zanieczyszczeń.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz

Koszenie

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest koszenie. Zabieg ten decyduje o estetycznym wyglądzie trawnika, a systematyczne koszenie powoduje wyeliminowanie chwastów, które nie są w stanie regenerować się po stałej utracie części nadziemnej.

Koszenie trawników ozdobnych powinno odbywać się co 7-14 dni, w zależności od pogody, nawożenia i nawadniania. Należy kosić trawniki suche, wtedy mokra trawa nie będzie zbijała się. Po założeniu trawnika pierwsze koszenie powinniśmy przeprowadzić na wys. ok. 8 cm. Dopiero po 3-4 koszeniach możemy skracać darń do 5 cm, a nawet do 3 – 4 cm. Ogólnie trawniki powinniśmy kosić na długość ok. 5 cm. Jeśli w murawie typowo ozdobnej mamy życicę trwałą, nie należy kosić trawnika zbyt krótko, bo spowoduje to niepożądany wzrost krzewienia tego gatunku.

Dla osób szukających wygodnych rozwiązań i chcących oszczędzić czas przy zabiegach koszenia polecamy Florovit długodziałający nawóz do trawników „mniej koszenia”, który gwarantuje zrównoważony wzrost i zapobiega nadmiernym przyrostom trawy. Dzięki temu kosimy dwa razy rzadziej. Dodatkowo wysoka zawartość potasu sprawia, że trawa lepiej wykorzystuje wodę i jest odporniejsza na suszę.

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór urządzeń koszących i każdy użytkownik może idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Mamy do czynienia głownie z kosiarkami elektrycznymi lub spalinowymi. Wśród nich znajdujemy kosiarki rotacyjne lub listwowe, kosiarki pchane z napędem lub bez, a także kosiarki samojezdne z napędem na 2 lub 4 koła, kosy spalinowe żyłkowe lub nożowe, podkaszarki żyłkowe elektryczne, a w końcu ręczne nożyce elektryczne, służące do przystrzyżenia miejsc niedostępnych dla większych urządzeń.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz
1 | [ 2 ]