Rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie roślin dla wielu miłośników kwiatów jest o wiele przyjemniejsze niż kupienie już gotowej, wyhodowanej rośliny. Rozwiązanie to oprócz tego, że od samego początku dbamy patrzymy na roślinę jak rośnie i się rozwija ma jeszcze jeden zasadniczy plus. Samodzielne wyhodowane przez nas rośliny będą mniej wrażliwe, ponieważ od początku rosną w jednakowym oświetleniu, temperaturze i powietrzu i nie muszą aklimatyzować się w  nowym miejscu.

Z reguły samodzielne rozmnażanie roślin doniczkowych jest proste. Najlepszym terminem jest wiosna, po okresie spoczynku, przy okazji przesadzania. Rozmnażać możemy z  sadzonek, z odkładów powietrznych lub z siewu nasion.

Rozmnażanie z  sadzonek pozyskujemy z  pędów lub liści. Sadzonki należy obcinać ostrym narzędziem, wyłącznie z roślin zdrowych i silnych. Sadzonki wierzchołkowo pędowe obcinane powinny być z wierzchołka pędu, pół centymetra poniżej nasady liści (przed tzw. Węzłem; powinny posiadać 4-6 liści). Następnie sadzonkę wsadzamy na głębokość 3-4 cm do ziemi w celu ukorzenienia się. Niektóre rośliny jak scindapsus, sępolia czy filodendrony łatwo ukorzeniają się w wodzie.  Sadzonki możemy otrzymać też przez podział liścia. Obcinamy liść  z jak najdłuższym ogonkiem. Ukorzeniamy go w  glebie w ten sam sposób co sadzonki wierzchołkowo pędowe. Na koniec podlewamy sadzonkę i przykrywamy np. folią lub szklanką tak by  zachować wysoką wilgotność wokół młodej rośliny. Po 2-3 tygodniach zasilamy je nawozem uniwersalnym Florovit.

Rozmnażanie  z odkładów powietrznych stosuje się u roślin drzewiastych. Najlepiej to robić latem. W miejscu gdzie chcemy aby powstały korzenie ściągamy pasek kory (szerokości 1 cm) z gałązki o grubości ok. 1-3 cm. Następnie w miejscu cięcia owijamy pęd wilgotnym mchem, owijamy go folią oraz uszczelniamy od góry i dołu, przewiązując sznurkiem. Po ukorzenieniu się pędu (do kilku miesięcy) odcinamy go poniżej korzeni na poziomie węzła liściowego a następnie po usunięciu folii zasadzamy roślinę do pojemnika.

Rozmnażanie z nasion jest najprostszym sposobem rozmnażania. Siew roślin najlepiej wykonać do doniczek lub specjalnych tacek do wysiewu nasion. Doniczkę wypełniamy kompostem lub specjalnym podłożem do wysiewu nasion i delikatnie ugniatamy. Na powierzchni luźno rozsypujemy nasiona tak, aby rosnące siewki miały dobre warunki rozwoju. Przy zbyt gęstym siewie młode rośliny, z braku miejsca i światła, nadmiernie się wyciągają i szybko zużywają składniki pokarmowe. Nasiona przykrywa się cienką warstwą ziemi lub, co częściej się praktykuje, warstwą gruboziarnistego piasku. Zasada jest taka, że im drobniejsze nasiona tym cieńsza warstwa piasku. Obsiane pojemniki podlewamy konewką z drobnym sitkiem. Na koniec powinniśmy do czasu kiełkowania nakryć je przezroczystą folią lub szkłem. Pikowanie i hartowanie to zabiegi, które należy wykonać po wykiełkowaniu nasion. Pikowanie, to inaczej sadzenie każdej siewki w osobnym pojemniku, w odpowiednim podłożu. Pojemnik do pikowania dobieramy w zależności od przewidywanego czasu, jaki roślina ma w nim spędzić oraz od wielkości roślin, jakie przesadzamy. W delikatnie ubitej ziemi robimy palcem lub pikulcem dołek. Siewki wyjmujemy ze starego pojemnika razem z podłożem, delikatnie rozdzielamy rośliny chwytając za liście, które lepiej znoszą uszkodzenia niż korzenie czy łodygi. Siewkę umieszczamy w zrobionym dołku, obsypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy wokół sadzonki. Podlewamy doniczkę i umieszczamy z dala od bezpośredniego źródła światła i przeciągów. Ważne, aby nie dopuścić do przesuszenia młodych roślin.

Nawożenie

Rośliny domowe można nawozić praktycznie przez cały okres wegetacyjny. Wśród nawozów Florovit  są skoncentrowane nawozy uniwersalne lub przeznaczone do konkretnych grup roślin. Do nawozów o zastosowaniu na szerokiej gamie roślin należą:

Florovit nawóz płynny do kwiatów domowych i balkonowych, którego systematyczne stosowanie zapewni prawidłowy wzrost oraz ładne wybarwienie roślin. Przeznaczony do nawożenia dolistnego i doglebowego. 

Florovit krystaliczny nawóz interwencyjny do roślin domowych, przeznaczony do regularnego stosowania. Jego stosowanie zagwarantuje prawidłowy wzrost, zdrowy wygląd oraz długie i obfite kwitnienie roślin. Przeznaczony m.in. do nawożenia dolistnego dzięki czemu roślinom zostaną dostarczone brakujące składniki pokarmowe w sposób szybki i intensywny.

Florovit nawóz uniwersalny przeznaczony do dolistnego i doglebowego nawożenia roślin w uprawie roślin ozdobnych w gruncie i doniczkach. Poza nawożeniem posiada również bardzo cenne własności błonkotwórcze. Dzięki tym właściwościom Florovit płynny jest zalecany jako środek sprawiający, że rośliny lepiej znoszą okresy suszy, niedostatku wody lub okresy krytyczne (np. zahamowanie wzrostu) oraz są bardziej odporne na infekcje i różnego rodzaju stresy.

Florovit nawóz jesienno-zimowy do kwiatów domowych przeznaczony do wymagań pokarmowych kwiatów domowych w okresie jesienno-zimowym. Regularne stosowanie nawozu zapewnia prawidłowe przezimowanie roślin, przeciwdziałając skutkom  niedoboru światła słonecznego oraz niekorzystnemu działaniu suchego powietrza.

Florovit nawóz płynny do roślin kwitnącychprzeznaczony jest do dokarmiania roślin kwitnących. Systematyczne stosowanie nawozu zapewnia prawidłowy wzrost roślin oraz ich obfite kwitnienie.

Spośród nawozów specjalistycznych Florovit polecamy:

Florovit nawóz do pelargonii, zapewniający obfite kwitnienie od wiosny do jesieni

Florovit nawóz do roślin zielonych zapewniający intensywne wybarwienie liści

Florovit nawóz do storczyków przyśpieszający rozwój liści i pąków kwiatowych. Zwiększa również intensywność wybarwienia, zapewnia długie i obfite kwitnienie oraz stymuluje ponowne zakwitanie

Florovit nawóz do paproci zapewniający prawidłowy wzrost i zdrowy wygląd roślin.

Florovit nawóz do kaktusów i sukulentów zapewniający zdrowy wygląd roślin poprzez stymulowanie rozwoju i procesu kwitnienia.

Florovit nawóz do palm, juk i dracen przeznaczony do dokarmiania roślin zielonych ozdobnych z liści zapewniając roślinom prawidłowy wzrost oraz zdrowy wygląd.

Florovit nawóz do bonsai przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów bonsai, zapewniając roślinom prawidłowy wzrost oraz zdrowy wygląd

Nawadnianie

Rośliny domowe powinno nawadniać się dopiero wtedy gdy ziemia na wierzchu jest lekko przesuszona by nie dopuścić do zalania korzeni, co w efekcie mogłoby doprowadzić do ich gnicia i uduszenia. Najprostszym sposobem sprawdzania czy już należy podlać roślinę, jest sprawdzenie wilgotności podłoża dwoma palcami. Na wierzchu powinna być sucha ale ciut głębiej lekko wilgotna. Optymalnie, rośliny powinno nawadniać się w okresie letnim 1 raz lub 2 razy w ciągu tygodnia a  w okresie zimowym 1 raz na tydzień lub 1 raz na 2 tygodnie.

Podczas krótkiej nieobecności w domu, kiedy nie możemy podlać roślin, powinno się je przed wyjazdem obficie podlać oraz przenieść do chłodnego i ciemnego miejsca tak by ograniczyć parowanie wody z gleby. W celu stworzenia im dobrego mikroklimatu wszystkie rośliny należy ustawić w grupie obok siebie. 

Dobór roślin i stanowiska

Wielu z  nas  czerpie przyjemność z każdej formy obcowania z przyrodą a rośliny domowe wnoszą jej namiastkę do naszych mieszkań. Są ważnym elementem dekoracyjnym wystroju domu, witają  gości i domowników, mówią też o tym jacy są jego mieszkańcy. Dodatkowo dzięki walorom dekoracyjnym i aromatycznym korzystnie wpływają na samopoczucie i poprawę komfortu życia. Rośliny domowe mają również ogromny wpływ na organizm człowieka pod względem zdrowotnym. Zmniejszają stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, zwiększają wilgotność powietrza tworząc specyficzny mikroklimat poprzez wyparowywanie wody z powierzchni liści. Oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji emitowanych m.in. z dymu papierosowego, materiałów budowlanych, niektórych środków czyszczących, dezodorantów oraz sztucznych promieniowań elektromagnetycznych.

Wybierając rośliny do naszego domu dostosujmy wielkość rośliny do miejsca, którym dysponujemy i zwróćmy uwagę jakie warunki świetlne panują w  danym miejscu, aby dostosować wymagania rośliny do naszego miejsca.   Bardzo często informacje te zawarte są na etykiecie dołączonej do rośliny.

O odpowiednim miejscu dla rośliny w naszym domu będzie decydowało jej pochodzenie i związane z tym wymagania względem światła, temperatury i wilgotności.

Dla roślin wymagających stanowiska nasłonecznionego powinno zostać wybrane okno południowe, południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie. Zachowajmy ostrożność jeżeli roślina wystawiona jest na bezpośrednie południowe słońce, ponieważ może doprowadzić to do poparzeń liści. Rośliny preferujące półcień najlepiej będą się czuły na oknach wschodnich lub zachodnich. Wystawa północna najlepsza będzie dla roślin cieniolubnych. Warto pamiętać o czyszczeniu liści, dzięki czemu rośliny będą absorbowały więcej światła. Polecamy zastosować również Florovit nabłyszczacz do liści, który zapewni przy okazji długotrwały, naturalny i piękny połysk oraz skutecznie usunie osady i plamy wapienne powstające na skutek zraszania.

Równie ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy wzrost roślin domowych jest klimat i wilgotność powietrza. Ciepłolubne rośliny najlepiej rosną  w temperaturze powyżej 20°C. Rośliny o umiarkowanych wymaganiach cieplnych preferują temperatury w granicach 15-25°C.

Pod względem wilgotności powietrza większość roślin preferuje optymalne warunki. Zimą kiedy powietrze może być suche od centralnego ogrzewania rośliny mogą reagować spowolnionym wzrostem, zwijaniem się wierzchołków pędów lub brązowieniem liści. Należy wówczas zadbać o zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu np. poprzez zraszanie miękką wodą lub nawilżaczem powietrza. Niektóre rośliny np. begonia nie tolerują zraszania liści.  Wówczas należy na dużą podstawkę wysypać kamienie i zalać wodą, parująca z niej woda poprawi wilgotność wokół rośliny. 

Pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja roślin wymaga od nas dbania o ich wygląd. Skutecznym zabiegiem w przypadku niektórych roślin jest usuwanie wierzchołków pędu głównego, pobudzającego roślinę do wytwarzania bocznych pędów, dzięki czemu uzyskuje ona krzaczasty pokrój. Ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten pozwala zachować ładny wygląd roślin oraz porządek w pojemniku. Dodatkowo nie dopuszcza do wytworzenia nasion, kierując całą energię rośliny na wytworzenie nowych kwiatów.

Choroby i szkodniki roślin to duży problem domowych ogrodników. Co prawda rośliny jednoroczne są na nie mniej narażone, a nawet jeśli zachorują to stosunkowo łatwo pozbyć się problemu, usuwając chorą roślinę i zastępując nową. Oczywiście w ostateczności. Aby uniknąć szkodników i zakażeń roślin trzeba zapobiegać od samego początku. Nie kupujmy więc roślin z wyraźnymi oznakami uszkodzeń lub chorób. Odrzućmy również te, które nie mają oznak choroby, ale są małe i słabe, ponieważ będą one bardziej podatne na zakażenia. Dobrym sposobem uniknięcia chorób i szkodników jest uprawa mieszana, tzn. zróżnicowana pod względem doboru gatunków roślin. Ostatecznością jest stosowanie środków ochrony roślin. Należy wtedy postępować ściśle według wskazań producenta. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że rośliny jednoroczne, zainfekowane chorobą nawet po takich zabiegach często nie odzyskują dobrego wyglądu i nadal szpecą balkon.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9