Ściółkowanie

Ważnym zabiegiem jest również ściółkowanie ziemi pod drzewkami owocowymi. Używamy do tego  kompostu z korowiny drzew iglastych, rozdrobnionej kory lub kory dekoracyjnej. Zabieg ten wstrzymuje rozwój chwastów oraz zabezpiecza glebę pod drzewkiem przed zbytnią utratą wody.

Opublikowano w Uniwersalne | Dodaj komentarz

Wapnowanie

Istotnym elementem w  procesie nawożenia jest zabieg wapnowania w okresie późnej jesieni. Najpierw przed posadzeniem drzewek a w późniejszych okresach co 3-4 lata. Do tego zabiegu Grupa INCO poleca zastosowanie Florovit wapno granulowane , którego zastosowanie ma na celu obniżenie kwaśnego odczynu gleby, co umożliwia roślinom lepsze pobieranie składników pokarmowych oraz ogranicza pobieranie metali ciężkich takich jak kadm, ołów, chrom itp. Florovit wapno granulowane wprowadza do gleby wapń, korzystnie wpływając na własności fizyczne gleby, oraz poprawiając jej strukturę. Przyczynia się tym samym do utrzymania korzystnych dla roślin stosunków powietrzno-wodnych. Na glebach ubogich w magnez polecamy zastosowanie Florovit dolomit mielony czyli nawóz wapniowo-magnezowy do stosowania przedsiewnego. Odkwasza glebę i wprowadzając mikroelementy poprawia jakość plonów. Uzupełnianie magnezu ważne jest w przypadku gleb lekkich. 

Opublikowano w Uniwersalne | Dodaj komentarz

Nawożenie

Nawożenie drzew owocowych stosuje się w celu otrzymania jak najlepszej jakości plonów, by owoce były smaczne i aromatyczne. Dokarmianie roślin nawozami rozpoczynamy na wiosnę i dopiero w drugim roku po posadzeniu drzewek, w kolejnych latach nawozimy co roku. Spośród oferty nawozów Florovit polecamy szczególnie:

  • Florovit nawóz uniwersalny z dolomitem, wieloskładnikowy nawóz mineralny przeznaczony dla szerokiej gamy roślin, zapewniający równomierny wzrost i rozwój roślin, obfite kwitnienie i owocowanie. Obecność dolomitu zwiększa odporność roślin na wymarzanie.

  • Florovit nawóz uniwersalny (płyn) wieloskładnikowy i całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Jego zastosowanie powoduje wcześniejsze owocowanie, dając plony większe o około 10 %. Może być stosowany dolistnie lub doglebowego. Florovit poza nawożeniem posiada również bardzo cenne własności błonkotwórcze dzięki czemu rośliny lepiej znoszą okresy suszy, niedostatku wody lub okresy krytyczne (np. zahamowanie wzrostu) oraz są bardziej odporne na infekcje i różnego rodzaju stresy.  Florovit płynny można stosować jako środek przyspieszający regenerację roślin uszkodzonych przez mróz (szczególnie drzew owocowych) opryskując liście, gałęzie i pnie do całkowitego zwilżenia.

  • Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny uniwersalny (granulowany) kompleksowy, wieloskładnikowy nawóz organiczno-mineralny z zawartością substancji organicznych (minimum 30%) dzięki czemu może zastąpić nawożenie organiczne. Przeznaczony jest do przygotowywania stanowisk pod nowe nasadzenia (przedwegetacyjnie) oraz do nawożenia roślin już rosnących (pogłównie). Nawóz ten polepsza również strukturę i właściwości gleby.

Spośród nawozów specjalistycznych polecamy:

  • Florovit nawóz do winorośli przydatny do przygotowania stanowiska pod winorośle oraz do nawożenia pogłównego krzewów już rosnących. Działa przez cały okres wegetacji.

  • Florovit nawóz do truskawek i krzewów owocowych  przeznaczony do pogłównego dokarmiania truskawek uprawianych metodą tradycyjną lub pod folią Można go stosować również do nawożenia innych krzewów owocowych jak maliny, porzeczki, agrest, aronii i jagody kamczackiej. Gwarantuje prawidłowe kwitnienie i owocowanie roślin, poprawia wybarwienie i smak owoców oraz zapobiega magnezowej i żelazowej chlorozie liści. Polecany przede wszystkim dla roślin uprawianych na glebach lekkich o małej zawartości próchnicy.

  • Florovit nawóz do roślin kwaśnolubnych przeznaczony do dokarmiania roślin kwaśnolubnych takich jak borówki, rododendrony, rośliny wrzosowate itp. Powoduje zakwaszenie gleby, co wyraźnie sprzyja wzrostowi i rozwojowi roślin wymagających stanowiska o niskim odczynie podłoża.

  • Florovit nawóz do borówek przeznaczony do pogłównego dokarmiania borówek w pierwszym roku po posadzeniu i w dalszych latach uprawy. Posiada zdolność zakwaszania gleby, co wyraźnie sprzyja wzrostowi i rozwojowi roślin wymagających stanowiska o niskim odczynie podłoża. Dodatkowo nawóz zapobiega chlorozie liści w okresie wegetacji roślin oraz zabezpiecza składniki pokarmowe przed ich wymywaniem do wód gruntowych 

Opublikowano w Uniwersalne | Dodaj komentarz

Cięcie i formowanie

Cięcie drzew owocowych dzielimy na dwa etapy. Pierwszym jest cięcie formujące, stosowane na młodych roślinach (zazwyczaj w pierwszym roku po posadzenie) w celu nadania odpowiedniego kształtu roślinie. Sposób jego wykonywania jest taki sam dla wszystkich gatunków jak dla jabłoni. W drugim etapie po ustabilizowaniu pędów stosuje się cięcie zachowawcze, mające na celu pobudzenie owocowania. W przeciwieństwie do cięcia formującego, cięcie zachowawcze jest zróżnicowane w zależności od gatunku.

W zależności od naszych potrzeb i miejsca w ogrodzie możemy nadawać różne formy koronom drzew owocowych. Wyróżnić można formy krzewów niskopiennych, formy wrzeciona, formy sznura pionowego lub poziomego, szpalery lub palmety. 

Opublikowano w Uniwersalne | Dodaj komentarz

Wybór miejsca i sadzenie

Należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie części sadowniczej na naszej działce i określić przeznaczenia części działki, na której mają znaleźć się drzewa: czy będzie to tylko sad czy element części rekreacyjnej (gęstość sadzenia, dobór gatunkowy pod względem wysokości itd.).

Kluczowym elementem w wyborze miejsca uprawy jest ekspozycja względem stron świata. Światło i ciepło odgrywają podstawową rolę w  procesie dojrzewania owoców i rozwoju drzew dlatego też najbardziej korzystne są wystawy południowa i zachodnia. Drzewa owocowe należy sadzić w najbardziej nasłonecznionych miejscach, zwłaszcza gatunki ciepłolubne i wcześnie kwitnące jak morele, brzoskwinie czy nektaryny. Winorośl najlepiej rośnie w pełnym słońcu pod ścianą, żeby mogła korzystać z ciepła oddawanego przez mur. Choć większość drzew toleruje cień to może mieć negatywny wpływ na zbiory i powinny być nasłonecznione przynajmniej przez pół dnia. Należy pamiętać, że owoce deserowe u których ważną rolę odgrywa zapach i pełne wybarwienie potrzebują więcej słońca. 

Przy wyborze terenu niezbędne jest również określenie parametrów gleby i stosunków wodno-powietrznych. Drzewa i krzewy owocowe najczęściej preferują gleby gliniasto-piaszczyste, przepuszczalne i szybko nagrzewające się. Nie lubią natomiast gleb zwięzłych, źle napowietrzonych, o wysokim poziomie wody gruntowej, zalewającej korzenie (jeżeli jest on za wysoki, niezbędne może się okazać przeprowadzenie melioracji). Pozostaje jeszcze sprawa żyzności gleby, ale jest to problem do rozwiązania po przez właściwe nawożenie (opisane w dalszej części).

Planując posadzenie drzew i krzewów owocowych trzeba również wziąć pod uwagę położenie w stosunku do wiejących wiatrów.  Jeżeli wybrane przez nas stanowisko narażone jest na silne i gwałtowne wiatry należy zastosować osłony przeciwwietrzne w postaci rzędów drzew lub wysokich żywopłotów, usytuowanych prostopadle do kierunku wiatru. Warto o tym pamiętać, gdyż silne wiatry wpływają na przesuszanie gleby spowalniając wzrost naszych drzew oraz mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych gałęzi i powodować spadanie z drzew w pełni niedojrzałych owoców.

Ważne jest też by zapoznać się z minimalnymi temperaturami występującymi w regionie i czy długo utrzymują się przymrozki. Jeżeli tak należy unikać stosowania odmian wcześnie kwitnących i nisko odpornych na mróz. 

Drzewa o nagich korzeniach należy sadzić w okresie ich spoczynku (od jesieni do wiosny). Drzewa zakupione w pojemnikach lub  z bryłą ziemi można sadzić przez cały rok z wykluczeniem okresu gdy ziemia jest zamarznięta, zbyt zimna lub zbyt wilgotna. Najlepiej nadająca się do sadzenia gleba  dobrze wyrabia się w dłoniach i rozpada się gdy spadnie na ziemię. Przed nasadzeniami należy ziemię dwukrotnie przekopać na głębokości ok. 60 cm. W momencie sadzenia drzew owocowych należy wykopać obszerny dół na głębokość pozwalającą swobodne włożenie najdłuższych korzeni i przysypanie ok. 10 cm warstwa ziemi. Dno dołu należy spulchnić. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka na dnie należy ułożyć kilka drobnych kamieni w celu poprawienia drenażu i spulchnić ścianki wokół dołu.  W tej sytuacji należy użyć do przysypania bardziej przepuszczalnego podłoża.

Opublikowano w Uniwersalne | Dodaj komentarz
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10