Nawożenie wiosenne

Rośliny drzewiaste stale pobierają z gleby składniki mineralne, które są im potrzebne do wytworzenia pędów, liści i kwiatów. Dlatego ważne jest by poprzez nawożenie dostarczać roślinom takich składników jak m.in. azot, fosfor, potas i innych. W przypadku drzew i krzewów ozdobnych rośliny mają odmienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i możemy je podzielić na grupy roślin, spośród których jedne będą ozdobne z liści i nawożenie będzie ukierunkowane w stronę ich intensywnego wybarwienia, drugie będą ozdobne z kwiatów więc nawożenie będzie ukierunkowane na obfite i długie kwitnienie. Podczas nawożenia trzeba pamiętać o zróżnicowanych potrzebach roślin młodych i starych. Nawożenie młodych roślin ma na celu zapewnienie bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia a u tych starszych ważne jest przede wszystkim zachowanie walorów dekoracyjnych rośliny.  

Nawożenie powinno odbywać się w 2 etapach. Pierwsze -  nawożenie wiosenno-letnie od marca do lipca. W tym okresie bardzo ważne jest dostarczanie roślinom azotu ponieważ są one osłabione po zimie i budzą się po okresie spoczynku. Nie wolno nawozić dłużej niż do lipca ponieważ rośliny muszą mieć czas i odpowiednie warunki na przygotowanie się do zimy. Nawozy marki Florovit są dostępne w formie granulowanej lub płynnej znajdziemy m.in.:

  • Florovit nawóz uniwersalny z dolomitem, będący nawozem mineralnym bogatym w zestaw składników odżywczych, przeznaczonym dla szerokiej gamy roślin. Zapewnia roślinom wzrost i rozwój, obfite kwitnienie i owocowanie. Działa najlepiej jeśli gleba jest odpowiednio zwapnowana i ma dobrą strukturę w wyniku nawożenia organicznego. Zmniejsza, choć nie eliminuje potrzeby wapnowania. Ważnym jego komponentem jest dolomit, zwiększający odporność roślin na wymarzanie. Polecany do nawożenia gleb organicznych oraz gleb mineralnych systematycznie wzbogacanych obornikiem. Stosowany wiosną przed siewem lub sadzeniem, jak również w pełni sezonu wegetacyjnego do dokarmiania roślin.

  • Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny uniwersalny (granulowany), który jest wieloskładnikowym nawozem organiczno-mineralnym. Dzięki zawartości naturalnych substancji organicznych (minimum 30%) zwiększa żyzność gleb a dzięki substancjom mineralnym zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój roślin.  Regularne stosowanie nawozu zastępuje nawożenie organiczne.

Polecany do stosowania wczesną wiosną przed siewem lub sadzeniem (przedwegetacyjnie), jak również do dokarmiania roślin już rosnących (pogłównie).

Florovit nawóz uniwersalny (płyn) będący wieloskładnikowym, całkowicie rozpuszczalnym w wodzie i skoncentrowanym nawozem ogrodniczym, przeznaczonym do nawożenia dolistnego i doglebowego. Posiada właściwości błonkotwórcze dzięki czemu rośliny lepiej znoszą okresy suszy, niedostatku wody lub okresy krytyczne (np. zahamowanie wzrostu). Są też bardziej odporne na infekcje i różnego rodzaju stresy. Rośliny dokarmiane tym nawozem szybciej rosną, wcześniej i okazalej kwitną oraz wcześniej zaczynają owocować.

Florovit dolomit mielony  jest nawozem przedsiewnym zalecanym do stosowania na glebach ubogich w magnez. Odkwasza glebę i zwiększa w niej zawartość magnezu, wnosi do gleby łatwo przyswajalne mikroelementy. Poprawia jakość plonów. Nawóz może być stosowany wiosną bezpośrednio przed siewem roślin lub sadzeniem oraz jesienią.

Florovit wapno granulowane  jest nawozem stosowanym do odkwaszania wszystkich rodzajów gleb.  Poprawiając odczyn gleb, umożliwia roślinom łatwiejsze przyswajanie składników pokarmowych oraz ogranicza pobieranie metali ciężkich takich jak kadm, ołów, chrom itp.

Spośród specjalistycznych nawozów Florovit polecamy:

  • Florovit nawóz do hortensji (płyn)  skoncentrowany nawóz mineralny przeznaczony do dokarmiania wszystkich rodzajów hortensji. Systematyczne stosowanie nawozu zapewnia obfite i długie kwitnienie oraz ładne wybarwienie roślin.

  • Florovit nawóz do rododendronów roślin wrzosowatych i hortensji przeznaczony jest do posypowego nawożenia roślin kwasolubnych, zapewniając im równomierny zdrowy wzrost, obfite kwitnienie oraz intensywne wybarwienie kwiatów. Można go stosować przez cały okres wegetacyjny.

  • Florovit nawóz do iglaków przeznaczony do doglebowego dokarmiania drzew i krzewów iglastych. Systematyczne nawożenie zapewnia intensywny wzrost roślin oraz ładne wybarwienie igieł.

  •  Florovit nawóz do róż i innych roślin kwitnących dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych w formach dostosowanych do wymagań róż jego stosowanie sprzyja intensywnemu wzrostowi krzewów, pobudza wybijanie pędów bocznych, zapewnia intensywne wybarwienie liści i kwiatów.

  • Florovit nawóz do roślin kwaśnolubnych dostosowany do wymagań pokarmowych roślin kwasolubnych takich jak borówki, rododendrony, rośliny wrzosowate itp. Dostarcza roślinom substancji odżywczych oraz zakwaszają glebę, co wyraźnie sprzyja wzrostowi i rozwojowi roślin wymagających stanowiska o niskim (kwaśnym) odczynie podłoża. Utrzymuje prawidłowe pH gleby, gwarantując lepszy wzrost, kwitnienie i owocowanie.

Wapnowanie

Zabieg wapnowania wykonuje się późną jesienią w celu przygotowania gleby pod wiosenne nasadzenia, później jest stosowane co 3-4 lata jako zabieg pielęgnacyjny dla roślin już rosnących. Stosując Florovit wapno granulowane do gleby wprowadzane jest wapno, które obniża kwaśny odczyn gleby i poprawia jej strukturę. Dzięki temu rośliny preferujące gleby o wyższym odczynie szybciej będą przyswajać składniki pokarmowe. Na glebach lekkich, ubogich w magnez proponujemy zastosowanie nawozu wapniowo-magnezowego Florovit dolomit mielony, który oprócz właściwości podnoszenia pH gleby, dodatkowo wzbogacony jest o magnez niezbędny dla prawidłowego rozwoju roślin. 

Ściółkowanie

Ściółkowanie służy ograniczeniu transpiracji wody z  gleby i ogranicza wzrost chwastów. Powoduje również zmniejszenie różnic temperatur trzymając ciepło w glebie zimą i chłodząc ją latem. Do ściółkowania wykorzystuje się m.in. zmieloną korę drzew iglastych, żwir lub gres. Coraz częściej rozkłada się agrowłókninę, która skutecznie zapobiega kiełkowaniu chwastów, ułatwiając tym samym ogrodnikom zabiegi pielęgnacyjne roślin. Zabieg ściółkowania wykonuje się zaraz po posadzeniu roślin. W następnych latach zabieg należy powtarzać wiosną, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna. 

Nawadnianie

Drzewa i krzewy powinno podlewać się stosunkowo rzadko a obficie, tak by woda mogła dotrzeć do głębszych warstw gleby, gdzie rosną korzenie. Racjonalnie nawadnianie, w okresach bezdeszczowych, powinno odbywać się raz na tydzień. W przypadku drzew głębokość nawadniania powinna sięgać 20-40 cm a w przypadku krzewów nawadnianie powinno odbywać się na głębokości 15-30 cm. Należy pamiętać również o tym, że system korzeniowy wychodzi daleko poza zasięg korony i tam też trzeba podlewać. Najlepszą porą na podlewanie są okresy chłodnej pogody, wieczory i wczesne poranki, kiedy parowanie wody z gleby jest najmniejsze. 

Cięcie

Cięcie drzew i krzewów stosuje się w celu uzyskania zdrowej i silnej rośliny. Wykonując ten zabieg należy stosować się do kilku wskazówek. Najbezpieczniej ciąć gałęzie o średnicy do 5 cm. Jeżeli gałęzie są grubsze (od 5 cm średnicy w górę) należy dobrze rozważyć czy cięcie naprawdę jest konieczne. W przypadku bardzo grubych gałęzi (powyżej 10 cm średnicy) zastosowanie cięcia powinno odbywać się tylko z uwagi na względy bezpieczeństwa i zdrowie rośliny. Powinno usuwać się tylko pędy złamane,  zaschnięte, ocierające się o inne pędy lub leżące na ziemi. W przypadku zwiększonej podatności na choroby i szkodniki planowane cięcie należy odłożyć w  czasie. Prześwietlając koronę należy usuwać słabe rozwidlenia widlaste (V-kształtne) a pozostawiać tylko silne  rozgałęzienia (U-kształtne). W jednym roku nie usuwać więcej niż ¼ korony. Dokonując cięcia krzewów należy uważać by nie zmienić naturalnego pokroju rośliny.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9