Nawożenie kwiatów ogrodowych

W pielęgnacji roślin ogrodowych bardzo ważnym zabiegiem jest dostarczanie roślinom składników mineralnych poprzez odpowiednie nawożenie. Zwłaszcza w sytuacji gdy w naszym ogrodzie występuje uboga i przepuszczalna gleba ważne jest jej systematyczne nawożenie, ponieważ składniki pokarmowe będą wypłukiwane wraz  z wodą.

 W przypadku roślin jednorocznych, które kwitną tylko przez jeden sezon glebę nawozi się przedwegetacyjnie w trakcie jej przygotowania pod nowe nasadzenia. Dla bylin nawożenie przedwegetacyjne również jest bardzo ważne z uwagi na to, że rośliny będą przebywać w danym miejscu przez kilka lat. Byliny już rosnące zaczynamy nawozić dopiero dwa lata po posadzeniu.

Spośród oferty nawozów Florovit polecamy Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny uniwersalny (granulowany), który zawiera naturalne substancje organiczne (minimum 30%)poprawiające jakość gleby (zwiększa żyzność) oraz substancje mineralne niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Swoim działaniem przypomina nawożenie organiczne (kompostem lub obornikiem).

Florovit nawóz uniwersalny z dolomitem przeznaczony dla szerokiej gamy roślin. Dostarcza roślinom pełen zestaw składników odżywczych niezbędnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju roślin jednocześnie dostarczając. Zawiera dodatkowo dolomit, który zwiększa odporność roślin na wymarzanie. Ponadto, zmniejsza potrzebę wapnowania gleby, gdyż ma lekkie działanie odkwaszające.

Florovit dolomit mielony jest typowym nawozem przedsiewnym, polecanym do stosowania na glebach ubogich w magnez, zwłaszcza lekkich. Ma właściwości odkwaszające glebę dostarcza roślinom łatwo przyswajalne składniki pokarmowe.

Florovit nawóz do roślin kwitnących przeznaczony do dokarmiania roślin kwitnących, zapewniając im prawidłowy wzrost oraz ich obfite kwitnienie.
Spośród nawozów specjalistycznych polecamy:

Florovit nawóz do róż i innych roślin kwitnących (płyn lub granulat) dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych w formach dostosowanych do wymagań róż poprawia wzrost krzewów, pobudza wybijanie pędów bocznych oraz zapewnia intensywne wybarwienie liści i kwiatów

Florovit nawóz do datur (bieluń)  przeznaczony do doglebowego dokarmiania wszystkich odmian datur (bieluń), przyspiesza rozwój pąków kwiatowych. Zwiększa intensywność wybarwienia liści i kwiatów oraz zapewnia im obfite kwitnienie.

Florovit nawóz interwencyjny do kwiatów ogrodowych przeznaczony do doglebowego i dolistnego dokarmiania roślin ogrodowych (kwiaty jednoroczne, wieloletnie i krzewy ozdobne). Gwarantuje ich prawidłowy wzrost, zdrowy wygląd oraz długie i obfite kwitnienie. Polecany szczególnie do stosowania dolistnego, kiedy rośliny wolno rosną, słabo kwitną lub mają objawy chlorozy liści.

Florovit nawóz do roślin kwaśnolubnych dostosowany do wymagań pokarmowych roślin kwasolubnych (borówki, rododendrony, rośliny wrzosowate itp.) Poprzez dostarczanie roślinom substancji odżywczych oraz zakwaszenie gleby, przyczynia się do wzrostu i rozwój roślin wymagających stanowiska o niskim (kwaśnym) odczynie podłoża. Systematyczne stosowanie nawozu utrzymuje prawidłowe pH gleby, gwarantując lepszy wzrost, kwitnienie i owocowanie.

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest  ważnym elementem wspomagającym proces nawadniania. Dzięki wyłożeniu warstwy ściółki gleba poprzez ograniczenie parowania dłużej zatrzymuje wodę.   Najlepiej wykonać ją na wiosnę gdy gleba jest wilgotna. Do ściółkowania można wykorzystać zmieloną korę, kamyki, żwir lub trociny. Na rynku jest coraz więcej asortymentu pozwalającego na to by prócz funkcji praktycznej ściółka spełniała również funkcję dekoracyjną (np. kolorowa kora)

Rozmnażanie i sadzenie

Rośliny zielne dzielimy na grupy roślin jednorocznych (np. begonia, cinia, celozja), dwuletnich (np. stokrotka pospolita, bratek ogrodowy) oraz wieloletnie byliny (begonia bulwiasta, paciorecznik ogrodowy). Najkrócej żyją rośliny jednoroczne, które w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego kiełkują, kwitną i obumierają. Są łatwe w uprawie i tworzą piękne kwietniki sezonowe, stanowią też idealne kolorowe wypełnienie dla krzewów i roślin wieloletnich. Wśród roślin jednorocznych wyróżniamy zimotrwałe - znoszą one niskie temperatury i najłatwiej wyhodować je z  nasion, siejąc bezpośrednio do gleby. Rośliny niezimotrwałe nie urosną w zbyt niskiej temperaturze, więc należy wysiewać je do pojemników na początku roku a następnie, kiedy są już dobrze rozwinięte, przepikować do gruntu. Najprostszym sposobem jest jednak zakup gotowych sadzonek.  

Rośliny dwuletnie w pierwszym roku tworzą liście, w drugim roku kwitną a następnie obumierają. Wysiewamy je na przełomie końca wiosny i początku lata. W momencie gdy rośliny wzejdą i zawiążą parę listków należy je przepikować a następnie we wrześniu przesadzić na zapasowe zagony i wiosną ponownie przesadzić na docelowe miejsce.

Spośród roślin zielnych najdłużej żyją byliny. Zimują w gruncie i nie posiadają zdrewniałych pędów. Ich części nadziemne obumierają po każdym sezonie wegetacyjnym, następnie zimują w  postaci trwałych organów  przetrwalnikowych (kłącza, cebule, bulwy) a  w nowym roku wytwarzają nowy pęd. Niektóre z nich są zimozielone, utrzymując liście również zimą (np. kosaciec).

Byliny rozmnaża się przez podział, sadzonkowanie lub wysiew nasion. Podział jest najprostszym sposobem rozmnażania, stosowanym u roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym. Należy wykopać karpę ziemi z korzeniami. Wybierając tylko młode i zdrowe pędy z dobrze wykształconym systemem korzeni wiązkowych należy podzielić je za pomocą ostrego noża na odcinki długości 5-6 cm. Następnie podzielone kłącza zasadzić na tej samej głębokości, na której rosła roślina macierzysta i obficie podlać.

Kolejnym rodzajem rozmnażania jest sadzonkowanie wierzchołkowe, stosowane u bylin z korzeniem palowym. Wykonujemy je na przełomie lata i jesieni. Sadzonki otrzymujemy ze zdrowych wierzchołków pędów, długości ok. 7 cm (bez pąków kwiatowych). Ostrym narzędziem przycinamy sadzonkę tuż pod dolnym liściem. W celu ukorzenienia się sadzonki umieszczamy ją w mieszance równych części torfu i piasku lub używamy ukorzeniacza (zgodnie z zaleceniami producenta).

Niektóre byliny można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe. Otrzymujemy je  poprzez odcięcie korzeni bocznych (dzielmy je w okresie spoczynku rośliny). Gotowe sadzonki kładziemy na powierzchni gleby i lekko przysypujemy ziemią, przechowując je potem w jasnym i chłodnym miejscu. Wiosną, po ukorzenieniu się sadzonek i po wykształceniu 2-3 listków, wysadzamy je do miejsca docelowego.

Ostatnią metodą jest wysiew nasion. Terminy i stanowiska wymaganych roślin znajdziemy na opakowaniach kupionych nasion. Wysiewamy je rzutowo, rozprowadzamy po całej powierzchni i przykrywamy półcentymetrową warstwą ziemi kompostowej. Najmniejszych nasion nie trzeba przykrywać ziemią.

Wybór stanowiska i przygotowanie podłoża

Kwiaty ogrodowe mogą rosnąć praktycznie w całym ogrodzie. Należy jednak pamiętać o tym, że im lepiej dostosujemy panujące warunki świetlne i glebowe do wymagań roślin, tym będą okazalsze. Najpierw wybierzmy miejsce w ogrodzie pod nasadzenia a w momencie zakupu sprawdzajmy na etykietach czy wybrane przez nas rośliny nadają się do naszego ogrodu. Pod krzewami i koronami drzew wybierajmy rośliny cieniolubne (np. serduszka okazała, bodziszek czerwony). Jeżeli w ogrodzie posiadamy skalniak wybierzmy rośliny mało wymagające, preferujące podłoże suche (np. rozchodniki) itd.

Aby rośliny dobrze czuły się w  nowym miejscu istotne jest również odpowiednie przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia. W pierwszej kolejności przygotowanie gleby rozpoczynamy od usunięcia chwastów i innych niechcianych elementów (np. kamieni, gruzu) i  wyrównujemy teren. Następnie  nawozimy glebę np. uniwersalnym nawozem organiczno-mineralnym Florovit pro natura w celu poprawienia jej jakości i głęboko przekopujemy. Na koniec podlewamy. Jeśli będziemy sadzić tylko pojedyncze rośliny wystarczy wykopać odpowiedniej wielkości dołek, zaprawić go żyzną ziemią z nawozem, przysypać roślinę i obficie podlać. 

Dobór roślin

Rabaty kwiatowe można komponować w sposób praktycznie nieograniczony, na tyle na ile starczy nam fantazji. Dzięki temu możemy poczuć się w naszym ogrodzie niczym artyści, tworzący dzieło sztuki. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów dekoracyjnych warto komponować zmianowy zestaw roślin. W ten sposób ogród będzie ozdobny niemal cały rok, począwszy od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. W skład zestawu roślin na kwietniki sezonowe mogą wchodzić między innymi na I zmianę (przed 15 maja): goździk brodaty, bratek ogrodowy, stokrotka pospolita, na II zmianę (po 15 maja): szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, petunia lub werbena oraz na III zmianę (jesienną): chryzantema, starzec popielny, jeżówka purpurowa, rozchodnik okazały.

Najczęściej zależy nam by rośliny również ładnie i intensywnie pachniały (np. konwalia majowa, lilia królewska) oraz pięknie kwitły, wówczas możemy dobierać rośliny pod względem kolorów. Jeżeli chcemy aby nasze rośliny tworzyły w ogrodzie kolorowe plamy wybierzmy rośliny okrywowe (np. gęsiówka kaukaska, ubiorek wiecznie zielony, bodziszek korzeniasty) a jeśli chcemy wyeksponować pojedyncze egzemplarze zastosujmy rośliny nadające się na samotniki (np. języczka pomarańczowa, szachownica cesarska, paciorecznik ogrodowy).

Dekoracyjność roślin nie zawsze wiąże się z kwiatami. Mogą one być również ozdobne z liści (np. tulipan ‘China lady’, irezyna Herbsta, miodunka pstra). Nie zapomnijmy, że gatunki należy dobrać tak by ich wymagania były zgodne z siedliskiem na jakie chcemy je wprowadzić.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9