Wertykulacja – pionowe cięcie

Jeśli trawnik jest miękki i gąbczasty, prawdopodobnie pełno jest w nim mchów lub tzw. filcu, który się tworzy z warstwy starych liści lub z resztek koszonej a nie zbieranej trawy. Warstwa filcu ogranicza dostęp powietrza do korzeni traw i sprzyja rozwojowi chorób.

Wertykulacja polega na usunięciu z darni tych nieporządanych zanieczyszczeń ale nie zawsze jest potrzebna, zwłaszcza gdy na bieżąco i systematycznie czeszemy trawnik sprężynowymi grabiami.

Jeśli wygrabiamy głównie mchy, możemy użyć specjalnego nawozu z dużą zawartością żelaza (Fe), który zapobiega rozwojowi i pomaga w zwalczaniu mchów: Florovit interwencyjny nawóz do trawników.

Warto jednak przynajmniej raz w roku i to właśnie wiosną taki zabieg przeprowadzić. Zabieg ten powoduje, prócz przecięcia darni, jednocześnie wyczesanie filcu. Wertykulację można przeprowadzić również drugi raz wczesną jesienią.

Gdy decydujemy się na jego zabieg powinniśmy zastosować urządzenie typu wertykulator lub skaryfikator zaopatrzony w noże tworzące cięcia na głębokość ok. 5cm.

Warto jednak przynajmniej raz w roku i to właśnie wiosną taki zabieg przeprowadzić. Wertykulację można przeprowadzić również drugi raz wczesną jesienią. Gdy jednak decydujemy się na jego zastosowanie warto pożyczyć lub kupić specjalne urządzenie typu wertkulator lub skaryfikator zaopatrzony w noże tworzące cięcia na głębokość ok. 5cm. Zabieg ten powoduje prócz przecięcia darni jednocześnie wyczesanie martwicy w postaci nieprzepuszczalnej skorupy zalegającej na powierzchni gleby. Sami zdziwimy się, jakie ilości suchych źdźbeł znajdują się w tym miejscu.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz

Nawożenie

Nawożenie to bardzo ważny i konieczny zabieg dla każdego trawnika. Trawa nie zasilana prawidłowo nawozami jest bardzo słaba w stosunku do konkurujących z nią chwastów. Stosowanie niezbędnych dawek nawozów umożliwi prawidłowe krzewienie się trawy i tym samym zagęszczanie się trawnika i spełnienie marzeń o pięknym zielonym „dywanie”.

Każdy trawnik wymaga dostarczenia składników odżywczych w postaci: azotu, fosforu, potasu oraz mikroelementów. Zachowanie odpowiedniej ilość składników przy odpowiednich warunkach powietrzno-wodnych gleby daje oczekiwany przyrost oraz nasycone wybarwienie naszych trawników. Dlatego stworzyliśmy gotowe nawozy wieloskładnikowe:

  • Florovit pro natura nawóz organiczno- mineralny do trawników z dużą zawartością substancji organicznej, polecany w szczególności do zakładania trawników,

  • Florovit „Mistrzowski trawnik” do trawników z mchem o dużej zawartości żelaza (żelazo pełni rolę składnika zapobiegającego rozwojowi mchu),

  • Florovit interwencyjny nawóz do trawników działający bardzo szybko i wydajnie już w ciągu 48 godzin. Umożliwia on utrzymanie soczyście wybarwionej, gęstej i zwartej darni trawnika bez mchu

  • Florovit na jesień do trawników o niskiej zawartości azotu nie pobudza do intensywnego wzrostu, a wysoka zawartość potasu i żelaza zwiększa odporność na choroby i przyczynia się do lepszego przezimowania, oraz nawozy o wydłużonym okresie działania (stosujemy 1-2 razy na sezon):

  • Florovit długodziałający nawóz do trawników 100 dni, w którym dzięki powolnemu procesowi uwalniania azotu trawa ma zapewnione ciągłe odżywianie w odpowiednich dawkach. Dodatkowo zawartość magnezu sprawia, że trawa jest bardziej zielona i odporna,

  • Florovit długodziałający nawóz do trawników „mniej koszenia”, który gwarantuje zrównoważony wzrost i zapobiega nadmiernym przyrostom. Dzięki temu kosimy trawnik nawet dwa razy rzadziej. Dodatkowo wysoka zawartość potasu sprawia, że trawnik lepiej wykorzystuje wodę i jest odporniejszy na suszę.

Najlepszymi warunkami do przeprowadzenia nawożenia jest lekko wilgotna gleba i suchy trawnik. Trawnik przed wysianiem nawozu należy oczyścić (wygrabić). Warto byłoby również przeprowadzić aerację (napowietrzenie). Ułatwi to przedostanie się składników pokarmowych nawozu do korzeni trawy. Na mniejszych obszarach możemy nawozy rozsiewać ręcznie stosując metodę „na krzyż”. Na większych obszarach wygodniej jest zastosować specjalny rozsiewacz. Należy pamiętać, że trawnik możemy zasilać nawozami z wysoką zawartością azotu jedynie do końca sierpnia. Później należy stosować specjalnie opracowane nawozy jesienne, zawierające mniej azotu a więcej potasu: Florovit na jesień do trawników. Bez względu na rodzaj nawozu po każdym nawożeniu trawnik należy obficie nawodnić chyba, że spodziewamy się opadów deszczu.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz

Nawadnianie

Regularne nawadnianie trawników i roślin ogrodowych jest zabiegiem koniecznym dla utrzymania dobrej kondycji naszych roślin.

Najlepszą porą do nawadniania są godziny poranne lub wieczorne, przy czym należy pamiętać, że częste nawadnianie wieczorem zwiększa wilgotność trawnika. W połączeniu z wysoką temperaturą otoczenia oraz nawożeniem azotowym stwarza warunki do rozwoju większości chorób grzybowych, które w istotny sposób wpływają na obniżenie jakości trawnika. Dlatego tak ważne jest, aby po podlaniu trawnik jak najszybciej wysechł. Wskazane jest aby 2 – 3 razy w roku (w trakcie suszy) wstrzymać podlewanie i doprowadzić do przesuszenia gleby. W ten sposób zmusimy trawę do intensywniejszego rozwoju systemu korzeniowego i penetracji w głębsze warstwy

podłoża. Taki proces rozbuduje i wzmocni system korzeniowy, co da pożądane efekty w dalszym okresie wegetacji. Przesuszenie ograniczy także ilość potencjalnych patogenów grzybowych na źdźbłach trawy. Oczywiście przy pojawieniu się pierwszych objawów suszy (żółknięcie trawy) należy niezwłocznie podlewanie wznowić, aby nadmiernie nie uszkodzić roślin.

Trawnik który przez cały okres wegetacji ma dostęp do nadmiaru wody i składników pokarmowych ma płytki system korzeniowy, jest zbyt delikatny i nieodporny na suszę, ostrą zimę czy choroby grzybowe.

W przypadku niewielkich obszarów, nawadniać można ręcznie przy pomocy węża ogrodowego, natomiast jest to czynność uciążliwa i nigdy nie zagwarantujemy równomiernego rozprowadzenia oraz dostarczenia odpowiedniej dawki wody. Dlatego dostępne są systemy nawadniania uwzględniające zarówno proste rozwiązania, jak i zaawansowane automatyczne systemy irygacyjne. Są to systemy składające się z urządzeń elektronicznych typu sterowniki regulujące czasem otwarcia i zamknięcia dysz, elektrozawory sterowane impulsem ze sterownika, czujniki światła lub deszczu, a także szereg specjalnych zraszaczy, w których regulujemy takie parametry jak zasięg, trajektorię, wydatek wody czy promień zraszania.

Aby system nawadniania działał optymalnie najlepiej uwzględnić jego instalację przed założeniem trawnika.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz

Wapnowanie

Wapnowanie zobojętnia odczyn gleby, poprawia jej strukturę oraz wpływa na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Trawa najlepiej rośnie na glebie o odczynie lekko kwaśnym – pH od 5,5 do 6,5. Przy zbyt niskiej wartości pH gleba jest zbyt kwaśna, a oznaką braku wapnia są słabe, wiotkie i rzadko rosnące źdźbła oraz obecność mchu. Dodatkowo przy zbyt  kwaśnym odczynie fosfor który jest jednym z podstawowych składników pokarmowych przechodzi w związki trudno przyswajalne dla roślin. Kwasowość gleby możemy zmierzyć we własnym zakresie przy pomocy kwasomierzy dostępnych w sklepach ogrodniczych.

W przypadku gleb zbyt kwaśnych powinniśmy wykonać zabieg wapnowania (nie wapno budowlane!), stosując Florovit wapno do trawników z mchem lub Dolomit.

Zakładając trawnik należy ok. 2-3 tygodni przed zasiewem przygotowaną glebę przekopać i pozostawić, aby się uleżała. Przed siewem po raz ostatni wyrównać i oczyścić ostatecznie z drobnych zanieczyszczeń.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz

Koszenie

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest koszenie. Zabieg ten decyduje o estetycznym wyglądzie trawnika, a systematyczne koszenie powoduje wyeliminowanie chwastów, które nie są w stanie regenerować się po stałej utracie części nadziemnej.

Koszenie trawników ozdobnych powinno odbywać się co 7-14 dni, w zależności od pogody, nawożenia i nawadniania. Należy kosić trawniki suche, wtedy mokra trawa nie będzie zbijała się. Po założeniu trawnika pierwsze koszenie powinniśmy przeprowadzić na wys. ok. 8 cm. Dopiero po 3-4 koszeniach możemy skracać darń do 5 cm, a nawet do 3 – 4 cm. Ogólnie trawniki powinniśmy kosić na długość ok. 5 cm. Jeśli w murawie typowo ozdobnej mamy życicę trwałą, nie należy kosić trawnika zbyt krótko, bo spowoduje to niepożądany wzrost krzewienia tego gatunku.

Dla osób szukających wygodnych rozwiązań i chcących oszczędzić czas przy zabiegach koszenia polecamy Florovit długodziałający nawóz do trawników „mniej koszenia”, który gwarantuje zrównoważony wzrost i zapobiega nadmiernym przyrostom trawy. Dzięki temu kosimy dwa razy rzadziej. Dodatkowo wysoka zawartość potasu sprawia, że trawa lepiej wykorzystuje wodę i jest odporniejsza na suszę.

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór urządzeń koszących i każdy użytkownik może idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Mamy do czynienia głownie z kosiarkami elektrycznymi lub spalinowymi. Wśród nich znajdujemy kosiarki rotacyjne lub listwowe, kosiarki pchane z napędem lub bez, a także kosiarki samojezdne z napędem na 2 lub 4 koła, kosy spalinowe żyłkowe lub nożowe, podkaszarki żyłkowe elektryczne, a w końcu ręczne nożyce elektryczne, służące do przystrzyżenia miejsc niedostępnych dla większych urządzeń.

Opublikowano w Trawnik | Dodaj komentarz
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11